Panik Atak/Panik Bozukluk kişide biranda ortaya çıkan ve on dakika gibi çok kısa bir sürede belirtileri ile zirve yapan kişinin ölüm hissine kapıldığı çok şiddetli bir korku ve anksiyete halidir. Panik atak durumunda kişide şu belirtiler ortaya çıkmaktadır;

 1. Kalp çarpıntısının artması ve aşırı his duyulması,
 2. Olağan dışı terleme,
 3. Titreme ya da sarsılma hali,
 4. Baş dönmesi, sersemlik ya da bayılma hissi duyma,
 5. Kişinin kendisini ya da çevresindekileri değişmiş ve tuhaf hissetmesi,
 6. Kişilerin kontrolünü kaybetme korkusu yaşaması,
 7. Aşırı bir ölüm korkusu yaşama,
 8. Vücudunda uyuşma ya da karıncalanma hissi oluşması,
 9. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları hissi yaşama,
 10. Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma hissi,
 11. Kişinin soluğunun kesilmesi,
 12. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma hissi yaşama,
 13. Bulantı ya da karın ağrısı yaşama, eğer bu belirtilerin 4 veya 5 tanesini aynı anda hissediyorsanız panik atak sorunu yaşıyorsunuz demektir.

panik atak

Panik Atağın Nedenleri Nelerdir?

Panik atak, aslında insanların hayatlarını devam ettirebilmek için ihtiyaç duydukları en temel içgüdü olan “Savaş yada Kaç” içgüdüsü ile bağlantılıdır. Her insan gibi sizde tehlikeli bir durumla karşılaştığınız zaman vücudunuz buna tepki vermekte ve yukarıda sayılan birçok belirtiyi aynı anda yaşamaktadırlar. Peki o zaman sorun nerede? diye sorduğumuz zaman cevabı tam olarak var olan bu sağlıklı tepkinin var olmayan bir korku öğesinden kaynaklanması ile ilgilidir. Örneğin sizi korkutan ani bir olumsuz olay (trafik kazası, hayvan saldırısı, aşırı gürültü ve patlama vb. gibi) sonrası bu tepkileri vermeniz normal ve sağlıklı bir insanın temel özellikleri iken evde oturup televizyon izlerken, uyurken yada yolda yürürken biranda bu tepkileri vermeniz panik bozukluğa işaret etmektedir.

Panik Ataktan Kurtulabilir miyim?

Evet Panik ataktan kurtulabilirsiniz ancak bunun için gerek kendinize gerekse yardım aldığınız psikiyatrist/psikoloğunuza tam olarak güvenebilmeli ve onların yönlendirmelerine kulak vermelisiniz. Özellikle akut ve kritik dönemlerde psikiyatrik destek alırken bir yandan da benim gibi bir klinik psikologtan psikoterapi desteği almanız bu süreci daha kolay atlatabilmenize yardımcı olacaktır.

Panik Ataktan Dolayı Ölecek miyim?

Hayır panik atak tek başına sizi öldürmez ancak bunun yarattığı olumsuz etkilerle başetmemek ve yaşam kalitesinin düşürülmesi, sağlıksız beslenme ve kötü yaşam koşulları ile uyuşturucu madde kullanımları gibi yanlı çözüm yollarına başvurmak hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu yüzden lütfen gecikmeden bizden randevu alınız.

Panik Atak Ne Kadar Zaman da İyileşir, Kaç Seans Size Gelmeliyim?

Sağlıklı bir terapi süreci minimum 1 ile 5 seanstan oluşsa da temelde bu süreyi danışan ve terapist arasında ki işbirliğinin kuvvetliliği belirler. Zira psikoterapi süreci psikoloğun becerileri kadar danışanın kendisini sansürsüz bir şekilde ona karşı açması ile ilerler. Burada en önemli nokta tecrübeli bir klinik psikologla görüşmek ve bu süreçte ona karşı kendinizi olabildiğince yalın bir şekilde açabilmektir.

Panik Atak Yüzünden Aileme Zarar Verir miyim?

Panik atak bir tür kriz ve hırçınlık nöbeti ile karıştırılmamalıdır. Panik atakları sırasında zaten kişi kendisinin hayati fonksiyonları olumsuz etkilendiği için bir başkasına zarar vermek gibi bir duygu ve eylemi pek olmamaktadır. Fakat özellikle ev dışında ailenizle birlikte geçirdiğiniz zamanlarda veya araç kullanmak gibi durumlarda  kontrolünüzü kaybetme riskiniz başkalarına ikincil zararlar vermenize neden olabilmektedir.

Eğer sizde yukarıda saydığımız ve benzer olumsuzlukları yaşıyorsanız gecikmeden bizimle iletişime geçerek randevu alınız.

Mutlu Olun, Huzurlu Kalın..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İdris GÜNDÜZALP

Merhaba Değerli Danışanlarım; sizlerin ve değerli çocuklarınızın en sık yaşamış oldukları psikolojik ve ruhsal sorunlarının çözümü noktasında sizlere en son bilimsel gelişmeler ve mesleki ilkeler çerçevesinde en etkili psikoterapi hizmetini sunmak üzere uzun yıllardır sürdürmüş olduğum eğitimim ve meslek hayatımın bana kattığı tecrübeler ile siz değerli danışanlarıma bundan böyle "Türkiye'nin İlk Kişiye Özel Psikoterapi Merkezi" olan BenTerapi Merkezi aracılığıyla hizmet vereceğim.

Bumerang - Yazarkafe

%d blogcu bunu beğendi:
COPY TO CLIPBOARD