İdris GÜNDÜZALP

Merhaba Değerli Danışanlarım; sizlerin ve değerli çocuklarınızın en sık yaşamış oldukları psikolojik ve ruhsal sorunlarının çözümü noktasında sizlere en son bilimsel gelişmeler ve mesleki ilkeler çerçevesinde en etkili psikoterapi hizmetini sunmak üzere uzun yıllardır sürdürmüş olduğum eğitimim ve meslek hayatımın bana kattığı tecrübeler ile siz değerli danışanlarıma bundan böyle "Türkiye'nin İlk Kişiye Özel Psikoterapi Merkezi" olan BenTerapi Merkezi aracılığıyla hizmet vereceğim.

Bumerang - Yazarkafe

Ergenlik dönemi, bedensel, cinsel, bilişsel birçok gelişim alanında ani değişimlerin olduğu bir dönemdir. Ergenlik dönemindeki bir birey bu ani değişimlere uyum sağlamaya çalışmakta ancak çoğu zaman ise bocalamaktadır. Haliyle birey bu dönemde duygusal anlamda bir yetişkinden çok olmaktadır.

Ergenlik Döneminde Neler Hissedilir

Ergenlik döneminde hızlı hormonal değişimler, bireylerin duygularında hızlı, ani değişimlere ve aşırı tepkilere neden olmaktadır. Genç bireylerin ani öfkeleri, heyecanları, sevinçleri ve hatta sık sık aşık olma durumları bunun bir göstergesidir. Yine bu dönemde, herhangi bir olaya bir gün hüzünlenilirken bir başka gün tepkisiz kalınabilir; bireyi mutlu eden bir durum birkaç gün sonra sinirlendirebilir. Bu durum duygularda istikrarsızlık olarak açıklanmaktadır ve ergenlik döneminin başlıca özelliklerindendir.

Çekingenlik ve mahcubiyet de bu dönemde yoğun bir şekilde hissedilen duygulardandır. Vücudun farklı zaman ve hızda büyüyen bölümleri bireyin orantısız vücut hatlarına sahip olmasına neden olur. Beğenilme isteği hat safhada olan bir ergen için çekingenlik ve mahcubiyet duyguları böylece kaçınılmaz olur. Bu duygulara sahip bir genç genellikle geniş ve salaş kıyafetler giyerek vücudunu saklamaya çalışır.

Ergenlikte gerçekleşen hormonal değişiklikler ve cinsel gelişim, karşı cinse ilginin artması ve birçok kez aşık olmasıyla sonuçlanır. Bu duygular, dönemin en yoğun ve en sık yaşanan duygularından biridir. Öyle ki genç bireyler yalnızken, müzik dinlerken, yolda yürürken, sınıfta ders dinlerken “gündüz rüyası” olarak adlandırılan ve genellikle karşı cinse yönelik olan ‘sürekli hayal kurma’ halindedirler. Belki de genç bir ergen için en olumlu duygular bu anlarda hissedilir.

Kişilik gelişiminin tamamlandığı bu dönemde “Ben kimim?”, “Nasıl biriyim?”, “Hangi mesleği seçmeliyim?” , “Yaşamıma nasıl yön vermeliyim?” sorularına yanıt arayan bir bireyin kaygı hisleri içinde olması da kaçınılmaz bir durumdur. Hayatı hakkında karar vermesi gerektiği zamanlarla birçok kez karşı karşıya kalan genç, telaşlanıp korkuya kapılır. Bu anlarda birey, kendisine doğru ve dikkatli bir şekilde yardımcı olan bir rehbere ihtiyaç duyar. Karar verme aşamasında bir yetişkinin rehberliği, kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

“Ambivalans” da yine ergenlik döneminde gözlenebilen bir durumdur. Yani genç birey, bir kişiye karşı hem olumlu hem de olumsuz duyguları aynı anda hissedebilir. Ergenlik dönemindeki bireyler, çok sevdikleri annelerinden aynı zamanda hayatlarına fazla müdahale ettiği gerekçesiyle nefret de edebilirler. Psikanalistlerce nevrozların oluşumunda etkili olduğu düşünülen ambivalansın, hızlı hormonal değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde görülmesi normal bir durum olarak kabul edilmektedir.

Son olarak, ergenlik dönemine geç veya erken girilmesi de bireylerin farklı hissetmesine neden olabilir. Hatta bu duygular cinsiyete göre de farklılık doğurabilir. Ergenlik dönemine erken girmek bir genç kız için olumsuz hislere neden olurken genç bir erkekte olumlu hislere neden olur. Bir başka deyişle, ergenlik dönemine geç giren kızlar, erkelere göre daha olumlu duygulara sahiptir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
COPY TO CLIPBOARD