İdris GÜNDÜZALP

Merhaba Değerli Danışanlarım; sizlerin ve değerli çocuklarınızın en sık yaşamış oldukları psikolojik ve ruhsal sorunlarının çözümü noktasında sizlere en son bilimsel gelişmeler ve mesleki ilkeler çerçevesinde en etkili psikoterapi hizmetini sunmak üzere uzun yıllardır sürdürmüş olduğum eğitimim ve meslek hayatımın bana kattığı tecrübeler ile siz değerli danışanlarıma bundan böyle "Türkiye'nin İlk Kişiye Özel Psikoterapi Merkezi" olan BenTerapi Merkezi aracılığıyla hizmet vereceğim.

Bumerang - Yazarkafe

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar o kadar çok ki birçok aile bu nedenle çocukları ile ilerleyen yaşlarda çok ciddi sorunlar yaşamakta ve psikolojik destek almak zorunda kalmaktalar.

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar Bu kadar zor ve önemli bir görevi yerine getirirken çeşitli nedenlerle anne-babalar çocuk yetiştirirken bazı küçük veya büyük hatalar yapabilmekte ve bu hatalar zaman zaman önü alınamayacak sonuçlara neden olabilmektedir.

Çocuk Yetiştirirken En Sık Yapılan Hatalar

Çocuklarına Sınır Koyamamak

Çocuk eğitimin olmazsa olmazı disiplin ve sınırlardır. Burada katı bir cezalandırıcı disiplin ve özgüveni düşüren bir sınırlamadan bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz temel öge çocukların sınırlarını bilmeleri ve bu sınırlarına göre yaşamalarıdır. Zira henüz erken dönemde sınırsız bir yaşam tarzı içine doğan çocuklar mutlu olabilmek için herşeyi erken dönemde denemek ve yapmak isterken kısa sürede doyumsuz ve mutsuz bir yaşam tarzı içinde kalabilmektedirler.

Tutarsız Davranışlar Göstermek

Anne-babalardan birinin evet dediğine diğerinin hayır demesi, annenin veya babanın kendi doğrularıyla ilgili konularda bir süre önce evet dediği şeye bir sonra hayır demesi gibi tutarsız bir çocuk yetiştirme modeli genellikle çocukların doğru kişilik gelişimi göstermelerini engellemektedir. Bu nedenle çocuk yetiştirirken tutarsızlıktan kaçınılmalıdır.

Çocukların Olumsuz Yanlarına Odaklanmak

Bazı ebeveynler çocuklarının çoğunlukla olumsuz taraflarını görür ve sürekli bunlardan yakınırlar. Bu nedenle de ebeveyn ile çocuk arasında olumsuz davranışlar üzerinden şekillenen bir ilişki gelişir. Çocuk olumlu davranışlarıyla değil olumsuz davranışlarıyla ilgiyi üzerinde tutmaya başlar ve bir süre sonra bu davranışlar çocukta bir alışkanlığa dönüşür. Ayrıca sürekli olumsuz  uyarı alması öz saygısının zedelenmesine neden olur. Çocuğun olumlu davranışlarının ön plana çıkarılıp takdir edilmesi ise bu davranışların pekişmesini sağlayarak olumsuzların zamanla azalarak yok olmasına yardımcı olur.

Yeterli İmkanı Vermemek

Bazı anne babalar bazen çocuğun o yaşta ne yapabileceğini bilmediklerinden, bazen  çocuğun rahatını gözeterek bazen de zamandan kazanabilmek adına .çocuğun kendisinin rahatlıkla yapabileceği bazı işleri onların yerine yaparlar. Bu da çocuğun o alandaki becerilerinin gelişmesini olumsuz etkiler. Çocuğun bireyselleşmesini ve olgunlaşmasını engeller. Bu nedenle çocuğun gelişim dönemine göre  hangi becerilerinin gelişmiş olduğu konusunda bilgi sahibi olunmalıdır ve onun yerine bu görevler üstlenilmemelidir.

Çocuklarını Başkaları İle Kıyaslamak

Anne-babaların çocuk yetiştirirken en sık yaptığı hatalardan biri de çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaktır. Zira kıyaslanan çocuklar bu durumdan çoğu zaman olumsuz etkilenmekte ve özgüvenleri zedelenmektedir. Bu nedenle çocukları kendi kardeşleri dahil diğer çocuklarla kıyaslamaktan kaçınılmalı ve onların kendilerine özel yetenekleri ve eksiklikleri yine kendi içlerinde değerlendirilmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
COPY TO CLIPBOARD