Anasayfa » Aile Terapisi » Çiftler Ne Zaman Bir Aile Terapistine Gitmelidir?

Çiftler Ne Zaman Bir Aile Terapistine Gitmelidir?

Çok sevdiğiniz kişiyle evlenmek üzeresiniz, veya evlendiniz. Herşey çok güzel ve yolunda giderken ara ara sorunlar yaşamaya başladınız. Bu sorunlarınızın bazılarını karşılıklı anlayışla çözdünüz, bazılarını çözebilmek için ise kendinizden ödün vermek zorunda kaldınız veya bazı sorunlarınız hala orada duruyor ama bunları çözebilecek gücü kendinizde bulamıyorsunuz.

Her çift gibi sizinde bazı konularda sorunlar yaşamanız ve bu sorunlar sebebiyle mutsuz olmanız aslında çok normal ancak bu sorunlarınız artık mutluluğunuzun önüne geçmeye başladıysa mutlaka benden destek almanın zamanınız gelmiş demektir.

Hangi Durumlarda Aile Terapisi Almalıyız? 

 1. Eşinizle beraberken artık kendinizi mutlu hissetmiyorsanız,
 2. Eşinizle en ufak konularda dahi ortak bir nokta bulmakta zorlanıyorsanız,
 3. Ev içinde anlaşmazlıklarınız arttıysa,
 4. Duygusal anlamda kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız,
 5. Evliliğinizin geleceği konusunda endişelenmeye başladıysanız
 6. Çalışma, çocuk yapma, ailelerinizin size olan müdahaleleri vb. konularında anlaşmazlıklar başladıysa,
 7. Eşinizle aranızda güven problemleri oluşmaya başladıysa, artık bir destek almanızın zamanı gelmiştir.

Aile Terapisine Yalnız Gelebilir miyim?

Evet Gelebilirsiniz. Zaten aile/çift terapisinde eşler genellikle ilk bir iki görüşmeye yalnız gelmekte ve daha çok ilerleyen seanslarda eşleriyle birlikte süreci devam ettirmektedirler. Ancak terapi sürecine beraber başlayan çiftlerle yürütülen seanslar daha verimli olmaktadır. Sizde eşinizle yaşadığınız problemlerin çözümü konusunda ister bireysel olarak isterseniz de çift olarak bizden destek alabilirsiniz.

Aile/Çift Terapisi Alırsak Tüm Sorunlarımız Çözülür mü?

Her terapi türünde olduğu gibi aile/çift terapisinde de başarılı ve başarısız sonuçlar alınabilir ancak bunu belirleyen temel öğe siz değerli danışanlarımızın bu sürece olan inançları ve özverileri ile ilgilidir. Bu terapi süreci evet bir çok sorununuzun çözümü konusunda size destek olabilmekte ve daha önceki mutlu aile yaşantınıza tekrar dönebilmenizi sağlamaktadır. Ancak sizler sürece sağlıklı bir şekilde katılım gösterip devam etmediğiniz sürece hiçbir terapistin tek başına sizinle ilgili konularda başarılı olabilme şansı yoktur.

Aile/Çift Terapisine Kaç Seans Devam Etmeliyiz?

Bir terapi sürecinin önceden belirlenmiş bir reçetesi olmamakla beraber var olan sorunun niteliği ve niceliği, siz değerli danışanlarımızın bu sürece katılımları ve özverileri, çiftlerin kendi aralarındaki uyumları, sorunun temel kaynaklarının çeşitliliği gibi unsurlar çiftlerin bu süreçteki seans sayılarını belirleyebilmektedir. Lütfen bunun için bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Aile/Çift Terapisine Almazsak Ne Olur?

Sizlerin, sağlıklı ve mutlu bir birlikteliği devam ettirebilmeniz için tek başınıza çözemediğiniz sorunlarınızı çözebilmeniz noktasında destek almanız gerektiğine olan inancımız tam. Ancak sizler bu desteği almak istemezseniz sevgiliniz/eşiniz ile ilgili sorunlarınız günden güne artabilir ve sevgilinizle ayrılma-evliliğinizin boşanma ile sonuçlanmasına gibi sonuçlarla yüz yüze kalabilirsiniz.

Aile/Çift Terapisine Kişiler En Çok Hangi Sorunlarla Geliyor?
Aile/Çift Terapisine Çiftler Genellikle;

 • İletişim Sorunları,
 • Kişiliklerindeki Uyumsuzluklarla İlgili Sorunlar,
 • Çocuk Sahibi Olma Konusundaki Fikir Ayrılıkları,
 • Çocuk Yetiştirme Konusundaki Çatışmalar,
 • Çiftlerin Kendi Aileleri İle İlgili Sorunları,
 • İş ve Kariyer Sorunları,
 • Sağlık Sorunları (Psikiyatrik  rahatsızlıklar) ve Sonrasında Yaşanan Süreçler,
 • Sadakatsizlik ve Aldatma,
 • Madde Bağımlılıkları vb. gibi nedenlerle başvurmaktadırlar.

Sizlerde eşinizle/sevgilinizle yukarıda saydığımız veya daha sayamadığımız diğer bir çok konuda bizimle iletişime geçebilir ve bizden destek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir